Ruszyły prace nad opracowaniem pierwszego europejskiego programu certyfikacji cyberbezpieczeństwa

Prace nad wdrożeniem Rozporządzenia 2019/881 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie ENISA (Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa) oraz certyfikacji cyberbezpieczeństwa w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (Akt o Cyberbezpieczeństwie -CSA) ruszyły pełną parą.

Od 27 listopada 2019 pracuje doraźna Grupa Robocza wspierająca działania Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) dla utworzenia programu certyfikacji cyberbezpieczeństwa  produktów teleinformatycznych. Celem działania tej pierwszej grupy jest przygotowanie aktu wykonawczego Komisji Europejskiej dotyczącego przekształcenia systemu certyfikacji SOG-IS MRA w europejski program, zgodny z CSA.

Z grona kilkuset kandydatów wyłoniono 20  najwybitniejszych ekspertów w obszarze certyfikacji. W tym gronie jest jedna osoba z Polski, dr inż. Elżbieta Andrukiewicz, kierownik projektu KSO3C i pierwszego w Polsce Laboratorium Oceny Bezpieczeństwa Produktów Teleinformatycznych, które niedawno zostało otwarte w Instytucie Łączności.

Pełna lista członków oraz zasady działania tej grupy są dostępne na stronie ENISA.

Related Posts